Saskaņā ar 2016. gada statistikas datiem, katrs trešais cilvēks ir veicis kādu kredīta aizņēmumu vai vēl joprojām atrodas kredīta saistībās. Kredīta pagarināšana notiek no mēneša uz mēnesi un pilnīgi neiespējams no tā izbēgt. Parāds ir nomācošs apgrūtinājums katra dzīvē, tāpēc jāpielieto dažādas stratēģijas, lai no tā veiksmīgi izkļūtu. Lai mājsaimniecībā neiestātos bankrots, nepieciešams veikt ātrus un radikālus soļus.

Varbūt esi pieķēris sevi pie sapņošanas, kāda varētu izskatīties tava dzīve bez kredītu parādiem? Tas ir labs iesākums cīņai pret šo iesakņojošos nezāli. Labās domas ir pamats dzīves matērijai, tāpēc neatkārto pie sevis cik lielos parādos tu esi, bet tā vietā domā tikai pozitīvas domas. Jo tu ātrāk saredzēsi risinājumu, jo ātrāk varēsi rīkoties. Vizualizē, kā tu justos, ja tev nebūtu kredītsaistības, kā tu dzīvotu un kādus mērķus katru gadu varētu sasniegt?

Lai pēc iespējas ātrāk samazinātu kredītsaistības, motivē sevi ar labi nostādītu mērķi. Tev ir jāpārskata savs budžets un jāiegūst reāls priekšstats, kā un kur no tava maka aizplūst katra monēta. Daudzi cilvēki nemaz nenojauš, cik viegli aizplūst nauda. Ja vienu mēnesi rūpīgi uzskaitīsi katru izdevumu, nonāksi pie secinājuma, ka kaut kur nauda tiek izmantota nelietderīgi. Speciālisti iesaka savu budžetu sadalīt procentuālās daļās: 50% izmanto fiksētajos maksājumos (īres maksājumi, kredīta atmaksa, auto izdevumi un citi), 20% atstāj ietaupījumos (pensijas uzkrājums, krājkonta papildināšana un citi) un 30% no sava budžeta izmanto mainīgajiem maksājumiem, kā vaļasprieku atmaksa, ēšanas paradumi un citi.

Ja esi veiksmīgi ieplānojis, kā sabalansēt savus ienākumus ar kredītu atmaksu, sāc pievērsties papildus maksājumu veikšanai. Ja tu vari kaut ko sasniegt un finanses nenodara lielu spiedienu, tas nozīmē, ka tu vari pievilkt vēl vairāk jostu un atmaksāt lielāku kredīta daļu. Jo ātrāk tu samaksāsi savus kredītus, jo mazāki procenti tev būs pierēķināti. Izmanto kredītu atmaksai pakāpienveida stratēģiju. Sākumā centies atmaksāt daudz lielāku summu nekā ieplānots, pamazām tai paliekot mazākai un vieglāk atmaksājamai. Neatstāj visu lielo summu uz pašām beigām. Jo laikā, kad tev būs jāveic pēdējais un vislielākais atmaksāšanas brīdis, var gadīties, ka tas krietni vien pāraugs tavus ienākumus un atkal būs jāņem lieks aizdevums.

Finanšu speciālisti atzīst par labu, sadarboties ar kreditoriem, jo viņi ir gatavi palīdzēt, nonākot tādās pašās finanšu problēmām kā kredītu ņēmēji. Paskaidrojot savu situāciju, piemēram, ka esat bezdarbnieks, bija nepieciešama medicīniskā palīdzība vai citi iemesli, kāpēc neesi spējis atmaksāt parādu, kreditori sniedz dažādas alternatīvas kā risināt šo situāciju. Vislabākais laiks, kad doties pēc palīdzības pie kreditoriem ir pirms situācija ir izgājusi ārpus kontroles. Negaidi kamēr konts tiek noslēgts, jo tad būs lielākas problēmas. Pastāsti saviem kreditoriem, ka vēlies samaksāt savu parādu pēc iespējas ātrāk un vēlies uzzināt, vai ir pieejami kādi pakalpojumi, lai palīdzētu labāk pārvaldīt savus parādus.

Nebaidies lūgt palīdzību draugiem, paziņām, ģimenei vai jebkuram pazīstamam cilvēkam! Ikviens, kurš piedāvā palīdzību ir jāuztver nopietni un jāpieņem palīdzība. Tev būs vieglāk atmaksāt kādam, ja neveidojas procentu paaugstinājums. Ātrāk atgūsti savu pozitīvo kredītu vēsturi un dzīvo bez turpmākām saistībām ar kredītu devējiem. Paziņām ir iespēja atmaksāt aizdoto naudu dažādos veidos, ko nevar izdarīt bankas kredītu atmaksai. Piesakies auklēt viņu bērnu, darīt dažādus mājas darbus, lai ātrāk samazinātu parāda summu.