Bieži vien ģimenes saimniecības finanšu jautājumi ir uz sieviešu pleciem, taču jāatzīst, ka šajā jautājumā nedrīkst būt diskriminācija. Tēviem tāpat kā mammām ir jāpiedalās kopīgā budžeta plānošanā. Veicām apkopojumu, ko tēvi domā par finansēm, naudas jautājumiem un uzkrājumiem.

1. Sākt agri veidot ietaupījumus
Šo padomu gādīgi tēvi uzsver atkal un atkal. Jo ātrāk sāksim pensijas uzkrājumus, jo labāk. Iekrājumus ir jāsāk veidot ar pirmo algu, ko nopelna. Tik pat labi tas var sākotnēji nebūt pensijas uzkrājums, taču pret negaidītiem izdevumiem vienmēr ir jābūt nodrošinātam. Jaunieši ir aktīvi un mēdz tērēt naudu neapdomīgi, tāpēc krājkonts ir jāveido obligāti, lai pastāv naudas rezerves, kuras nevar iztērēt.

2. Budžets, budžets, budžets
Ir svarīgi saprast, cik lieli ir ienākumi un pa kādiem ceļiem tie nāk jūsu budžetā. Jūs nevarat sākt finansiālu pārvaldi, ja nav ne mazākās nojausmas cik un kādi ir ienākumi. Katrs var izsekot savam budžetam, veicot piezīmes un izvirzot svarīgākos mērķus. Katrs tēvs vēlas, lai bērni māk rīkoties un veiksmīgi pārvaldīt savas finanses. Rādot labu budžeta plānošanas piemēru, bērni iemācīsies būt tikpat apzinīgi.

3. Tērē mazāk nekā nopelni
Tas ir svarīgi, lai izvairītos no kredītu ņemšanas. Ņemot kredītus un nespējot tos atmaksāt, cilvēki nokļūst arvien dziļākā un dziļākā bedrē, no kuras nespēj tikt ārā. Izvairies no apburtā loka – dzīvot no kredīta līdz kredītam, tāpēc izvairies no tā jau sākuma stadijā. Vienmēr paturi prātā to, cik daudz nopelni un cik daudz tērē. Ja rodas problēmas ar kādu rēķinu atmaksu, prāto par maksājumu sadali, piemēram, apvienojoties vienā dzīvoklī vairāki draugi. Palasi noderīgus padomus internetā, kā dzīvot taupīgāk.

4. Dzīvo mājā, kuru vari atļauties
Nav šaubu, ka atrast mājas vietu kļūst arvien grūtāk. Ne tikai atrast mājokli ir grūti, bet arī pēc tam maksāt īres naudas, kredīta aizdevumu, komunālos rēķinus. Atrodi veidu, kā samazināt izmaksas komunālajiem rēķiniem, kā arī meklē pēc iespējas lētāku īres izmaksu. Kamēr vēl nav liela nepieciešamība, vienmēr labāk ir izmantot bezmaksas iespēju – dzīvot kopā ar vecākiem. Būs jāpalīdz mājas darbos, jāpērk pārtika, ja esi sācis pelnīt naudu, taču izmaksas būs daudz mazākas.

5. Laimi nevar nopirkt par naudu
Nekoncentrējies tikai uz to, lai būtu maksimāli bagātāks – par naudu laimi nevar nopirkt. Vienkārši atrodi to, kas tev patīk – darbs, hobijs, dzīvesvieta – un piepildi savu dzīvi ar prieku. Protams, tikpat daudz cilvēki apliecinās, ka nauda padara laimīgāku, jo var atļauties daudz vairāk. Taču, no agras bērnības iemācīta pašpārliecinātība neliks tev domāt, ka tava dzīve ir daudz sliktāka par tiem, kuri nopelna miljonus. Dzīvē būs situācijas, kad nauda būs lielākais strīdu objekts, tāpēc centies domāt pēc iespējas racionālāk, apdomājot visas sekas. Varbūt vieglāk ir šķirties no daļas naudas, nekā no citām dzīves vērtībām.

6. Dzīvo mērķi pērc mērķa
Liela patiesība naudas krāšanā ietilpst faktā, ka uzkrājumi veidojas daudz veiksmīgāk, ja tam ir nostādīts kāds labs mērķis. Vīrieši bieži vien nostāda mērķi jaunām automašīnām, dzīvesvietas maiņai vai citus svarīgus faktus, taču, arī tie ir ļoti spēcīgi dzinuļi, lai katru mēnesi uzkrātu savā kontā prāvu summu. Protams, situācijas ir mainīgas un nekad nevar zināt, kādiem negaidītiem maksājumiem būs nepieciešama nauda, bet, ja ir mērķis, to var atsākt no jauna.