Ikvienam dzīvē situācijas var apgriezties kājām gaisā, un steidzami nepieciešams samazināt ikdienas izmaksas. Iemesli šādām situācijām var būt dažādākie: pēkšņi notiek štatu samazināšana tavā uzņēmumā un esi atlaists, vai tikpat labi tev vienkārši ir apnicis ik mēnesi dzīvot no algas līdz algai, knapinoties pēdējās dienas. Lai atjaunotu līdzsvaru finansiālajā dzīvē, ir jāieņem daži ekstremāli pārvērtību padomi, kurus jāievieš nekavējoties.

Pirmā lieta, kas tev jādara, lai samazinātu savas izmaksas ir jābūt pilnībā atklātiem pret sevi. Tev ir nepieciešams apzināties, kur tu tērē savu naudu, lai darītu kādas izmaiņas. Ir pienācis laiks apsēsties pie galda un pārskatīt pilnīgi visus rēķinus, kurus esi maksājis pēdējā laikā. Pievērs uzmanību saviem mēneša izdevumiem, kas sevi ietver:

 • Mājokļa apmaksa – kredīts bankai vai īres maksa
 • Transports – kredīta apmaksa bankai, degvielas izdevumi, apdrošināšana
 • Komunālie pakalpojumi – gāze, elektrība, ūdens
 • Satelīts vai kabelis
 • Interneta pieslēgums
 • Mobilā telefona rēķins
 • Ēdiena izmaksas
 • Izklaides
 • Apģērbs
 • Apgādājamie
 • un citi izdevumi

Tev ir jānoskaidro savas vajadzības pret vēlmēm. Tā bieži vien ir grūtākā daļa izdevumu samazināšanas procesā, jo par daudzām precēm esam vairāk kā pārliecināti, ka tās ir nepieciešamas, taču patiesībā tā nav. Mūsdienu sabiedrība ir paveikusi lielu darbu pārliecināšanā, ka lietas tev patiešām ir nepieciešamas. Dažas no sfērām, kur tiek tērēta nauda ir patiešām vajadzīgas.

Izmaksu samazināšanas idejas

Kad esi izveidojis savu sarakstu, kur ik mēnesi tērē naudu, sāc domāt ar prātu, kā tu varētu samazināt savas izmaksas.

Novērtē savu mājsaimniecību – pavaicā sev, vai patiešām ir nepieciešamība dzīvot tieši šajā mājā, šajā rajonā? Varbūt vari atrast vietu, kur īres izmaksas ir krietni mazākas. Vari apsvērt iespēju pārcelties vismaz uz kādu laiku pie radiniekiem un vecākiem. Vari apvienot savu dzīvesvietu ar draugiem, tādējādi maksājot pusi no īres maksas. Bet tik pat labi, parēķinot visas izmaksas, iespējams šī nebūs sfēra, kura varēs dot ieguldījumu izdevumu ietaupīšanā. Ja tā ir, pārej pie nākamā punkta.

Transports – atkarībā no konkrētās situācijas, varbūt tava automašīna būs lielisks trumpis, lai iegūtu papildus naudu? Respektīvi, pārdodot to. It īpaši, ja tavā mājsaimniecībā ir divas automašīnas, kā tas ir daudzās ģimenēs šobrīd. Apsver domu, par vienas mašīnas pārdošanu. Degvielas izmaksas mūsdienās ir ļoti lielas, tāpēc noderētu painteresēties par sabiedriskā transporta pieejamību. Mēneša abonements sabiedriskajam transportam vienmēr sanāk lētāk, ja katru dienu izmanto mašīnu, lai tiktu uz darba vietu.

Komunālie maksājumi – ja tu maksā komunālos rēķinus, tad šī ir lieliska vieta, kur ik mēnesi vari ietaupīt. Elektrības rēķinu var samazināt, katru reizi izejot no telpas izslēdzot gaismu, neatstājot televizoru fona troksnim, vai pat izraujot lādētāju no kontakta, kad ierīce ir pilna. Šādas slēptās izmaksas pat var būt nepamanās, līdz brīdim, kad tās limitē. Maksājot kopā ar dzīvokļa biedru komunālos rēķinus, var ietaupīt pusi no nepieciešamām izmaksām, tāpēc, ja vien ir iespēja, atrodi īrnieku.

Tehnoloģijas – šī ir viena no jomām, kur var saredzēt dažādus ietaupījumus, ja esi godīgs pret sevi un spēj noteikt atšķirību starp vajadzībām un vēlmēm. Vai tev patiešām ir nepieciešams ātrākais internets, 100 televīzijas kanāli, pats jaunākais viedtālrunis un citas mūsdienu tehnoloģijas?